Kim jest Asad?

Wtorek, 3 Września 2013
prezydent Syrii, Baszar al-Asad

Baszar Hafiz al-Asad, prezydent Syrii. Zdeklarowany krytyk Stanów Zjednoczonych i Izraela, sympatyzuje z Rosją. Według danych USA 21 sierpnia 2013 użył sarinu przeciwko cywilom. Zginęło 1429 osób. Po tym ataku Barack Obama zdecydował o interwencji wojskowej w Syrii.

Baszar al-Asad urodził się 11 września 1965 w Damaszku; syryjski polityk i wojskowy, od 2000 roku prezydent Syrii i przewodniczący partii Baas.

W 2003 roku Asad był przeciwny inwazji na Irak, i to mimo wieloletniej wrogości między tymi państwami. Po inwazji Amerykanie oskarżyli go o wspieranie rebelii szyitów w Iraku. W 2005 roku Syrię oskarżono o udział w udanym zamachu na byłego premiera Libanu, Rafiqa Hariri. Asad był  krytykowany, między innymi, za 29-letnią okupację Libanu, którą ostatecznie zakończył w 2005 roku. Dzięki temu Stany Zjednoczone umorzyły część sankcji nałożonych na Syrię za wkroczenie do tego państwa.

W polityce wewnętrznej Asad zasłynął bardziej liberalnym podejściem niż jego ojciec. W jednym z wywiadów oświadczył, że widzi demokrację w Syrii jako „narzędzie dla lepszego jutra”. Otworzył syryjską gospodarkę, ale sankcje międzynarodowe nie pozwoliły na jej pełny rozkwit. Asad nie wprowadził żadnej realnej reformy, konsekwentnie lekceważy prawa człowieka, a mimo to cieszy się poparciem wielu obywateli, często beneficjentów reżimu. Najbardziej na jego rządach skorzystała kupiecka elita sunnickich miast, którą Asad wyniósł do władzy.

Asad wypracował też sobie w społeczeństwie przychylny wizerunek pary prezydenckiej (żona Asma, Brytyjka syryjskiego pochodzenia, trójka dzieci). Para prezydencka regularnie porusza się po Damaszku bez ochrony, jest blisko ludu.

asadowa

W marcu 2011 roku jednak Syryjczycy się zbuntowali. W Darze na południu Syrii wybuchły zamieszki, które szybko rozprzestrzeniły się na inne miasta. Demonstranci zażądali poważnych reform i walki z korupcją. Syryjczycy wyszli na ulice, zachęceni udanymi rewolucjami w Tunezji i Egipcie oraz wojną domową w Libii. Reżim Asada krwawo tłumił kolejne protesty; w efekcie wywiązała się wojna domowa, która trwa do dziś. W konflikcie zginęło już ponad 100 000 ludzi, 2 miliony uciekły z kraju.

O REAKCJACH MIĘDZYNARODOWYCH

MILIONY UCHODŹCÓW - dowiedz się kim są, co ich czeka

WSZYSTKO O SARINIE - śmiercionośny gaz

O INNYCH BOJOWYCH ŚRODKACH TRUJĄCYCH CZYTAJ TU

Radio ZET/is

Najnowsze Wiadomości

Polecamy również